Elokuu 2009
Bosch Divar XF H.264 -hybriditallentimelle EN 50121–4:2006 -sertifikaatti
Laite täyttää rautatiesovellusten sähkömagneettista säteilyä ja häiriönsietoa koskevat vaatimukset
Vaativaan käyttöön suunnitellut mekaaniset ominaisuudet vastaavat tiukkoja säteily- ja häiriönsietovaatimuksia
Sopii erinomaisesti käytettäväksi rautatieympäristössä
Bosch Security Systemsin Divar XF H.264 -hybriditallentimelle on myönnetty rautatiesovelluksia koskeva EN 50121–4:2006 -sertifikaatti. Standardissa määritellään rautatieympäristöön asennettujen laitteiden häiriönsieto- ja säteilyvaatimukset. Lisäksi standardissa esitetään säteilyä ja häiriönsietoa koskevat raja-arvot ja suorituskykykriteerit opastin- ja televiestintälaitteille. Tällaiset laitteet voivat häiritä toisia rautatieympäristön laitteita tai lisätä rautatieympäristön kokonaissäteilyä siten, että se ylittää rautatiejärjestelmän ulkopuolella toimiville laitteille aiheutuvan sähkömagneettisen häiriön (EMI) riskitason.
Vaativaan käyttöön suunniteltujen mekaanisten ominaisuuksiensa ansiosta Divar XF läpäisi EN 50121-4 -standardin edellyttämät tiukat häiriönsieto- ja säteilytestit. Ominaisuuksiin sisältyy erityinen integroitu jäähdytyskanavajärjestelmä, joka osaltaan pidentää merkittävästi sisäisten kiintolevyjen käyttöikää. Lisäksi Divar XF:n etupuolelle sijoitetut kiintolevypaikat helpottavat kiintolevyjen huoltoa ja tallennustilan laajennusta.
Divar XF H.264 -hybriditallennin on uusin lisä Boschin CCTVtallenninvalikoimaan. Tallennin tukee tarkkaa tosiaikaista H.264-pakattua videokuvaa yhteensä 24 kanavalla. Laitteeseen voi liitää jopa kahdeksan H.264 IP -kameraa sekä RAID-4-tallennusjärjestelmän, joka estää videotallenteiden menetyksen yksittäisen kiintolevyn rikkoutuessa.
Uuden EN 50121–4:2006 -sertifikaatin lisäksi Divar XF:lle on jo aikaisemmin myönnetty seuraavat sähkömagneettista yhteensopivuutta koskevat sertifikaatit ja hyväksynnät: USA FCC Part 15, Class B; EU:n sähkömagneettista yhteensopivuutta koskeva direktiivi 2004/108/EY; häiriönsieto EN50130-4; säteily EN55022 luokka B; harmoniset häiriöt EN61000-3-2 ja jännitteenvaihtelu EN61000-3-3. Lisäksi laitteelle on myönnetty seuraavat turvallisuussertifikaatit: USA UL60950-1, EU EN60950-1 ja Can CSA C22.2 No. 60950–1.