Syyskuu 2009
Bosch Security Systems ja Hochiki yhteistyössä Japanin IP-video -markkinoille
- Bosch ja Hochiki aloittavat yhteistyössä IP-pohjaisten videovalvontajärjestelmien myynnin Japanin markkinoilla
- Hochiki vastaa Boschin videovalvontajärjestelmien myymisestä, asennuksesta sekä huolenpitopalvelusta
- Bosch tukee myynti- ja palveluorganisaation kehittymistä Japanin markkinoille
Bosch Security Systems ja Tokiolainen Hochiki ovat sopineet videovalvontajärjestelmien myymisestä Japanin markkinoille. Yritykset allekirjoittivat yhteistyösopimuksen 24.9.2009. ”Japani on maailman kolmanneksi suurin markkina videovalvontajärjestelmille ja tarjoaa tästä syystä molemmille yrityksille loistavia kasvunmahdollisuuksia maailman taloudellisesta tilanteesta huolimatta”, kommentoi Bosch Security Systems:in johtaja Johan Jubbega.
Hochiki keskittyy myymään ja asentamaan Boschin IP-Video -järjestelmiä. Yritys perustaa kokonaan uuden divisioonan, joka keskittyy vain tähän kasvusegmenttiin. Bosch puolestaan mukauttaa tuotteensa sopiviksi Japanin markkinoille ja hankkii niille siellä tarvittavat sertifikaatit. Yritykset tulevat tekemään tiivistä yhteistyötä kehittääkseen maanlaajuisen myynti- ja palveluorganisaation markkina-alueelle.
Tokiossa sijaitsevan pääkonttorinsa lisäksi, Hochikilla on konttoreita Yhdysvalloissa, Iso-Britanniassa, Kiinassa ja Singaporessa. 1918 perustettu Hochiki on yksi Japanin johtavista asennusurakoitsijoista sekä palovaroitinjärjestelmien ja -antureiden valmistajista. Vuonna 2008 yrityksen liikevaihto oli 432 miljoonaa euroa.
Bosch Security Systems on yksi maailman viidestä johtavasta turvallisuus- ja viestintätuotteiden toimittajista ja sen liikevaihto vuonna 2008 oli 1,4 miljardia euroa. Bosch Security Systems työllistää noin 11 000 henkilöä kaikilla mantereilla.